Урок письма в 1 класі
Тема: Письмо великої букви Ю, складів, слів із нею
Мета: навчити писати велику літеру Ю; з'єднувати її з іншими буквами у словах; удосконалювати навички каліграфічного письма, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість; виховувати охайність, формувати позитивне ставлення до навчання.
Обладнання: фішки для звукових моделей слів, картки з друкованими і рукописними літерами, таблиця "Пиши правильно", робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Звукові аналітико-синтетичні вправи
1) Читання складової таблиці.
юм юл юп юр ют ню цю
юш юс юд юк юг лю дю
юн юш юв юч юй тю зю
2) Читання слів.
2 Звуко-буквений аналіз
1) Відгадати загадку. Виконати звуко-буквений аналіз слова-від-гадки.
o Всім обід готує мама.
Ось бере вона петрушку,
Інші додає приправи -
Будеш їсти смачну... (юшку).
=б--о
2) Прочитати вірш.
ЮШКА
Юра рибку упіймав, А маленька Юля
Гриць картоплі накопав. Принесла цибулі,
Петрик із кринички Кропу та петрушки -
Витягнув водички. Зварить мама юшку.
І. Січовик
- Хто допомагав мамі варити юшку?
- Що робив кожний з них?
- Виконайте звуко-буквений аналіз слова Юра.
= 0-0
- Згадайте імена людей, які б починалися з букви Ю. (Юра, Юля, Юнона, Юхим, Юстина)
III. Повідомлення теми і завдань уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Показ зразка рукописної літери в сітці зошита
2 Аналіз графічної будови літери Ю
- Велика літера Ю складається з чотирьох елементів: короткої прямої лінії, довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, короткої горизонтальної лінії і великого овалу.
- На що схожа велика літера ІО?
3 Засвоєння конфігурації літери
1) Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.
Алгоритм написання великої букви Ю
1. Починаємо писати вище середини відстані між верхньої рядковою та верхньою міжрядковою лініями
-? 2. Ведемо коротку пряму похилу праворуч угору до верхньої міжрядкової лінії
-? 3. Торкнувшись цієї лінії, не відриваючи руки, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої рядкової лінії
-? 4. Заокруглюємо вліво
-? 5. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка
-? 6. Від середини другого елемента трішки вище верхньої рядкової лінії зліва праворуч ведемо коротку горизонтальну лінію на відстань, що дорівнює половині робочого рядка
-? 7. Відступивши від кінця другого елемента на ширину овалу, пишемо четвертий елемент
-? 8. Починаємо трохи нижче верхньої міжрядкової лінії
-? 9. Ведемо, заокруглюючи ліворуч угору
-? 10. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо ліворуч
-? 11. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи
-? 12. Торкаючись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч
-? 13. Ведемо вгору до початку овалу
- Пишемо під рахунок раз, два-і, три-i, і-чотири-і.
2) "Письмо" учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя (тричі).
3) Аналіз зразка літери.
4 Робота у зошиті
1) Обведення поданого у зошиті пунктирного зображення літери.
2) "Письмо" букви у повітрі "носиком".
3) Самостійне письмо трьох літер. Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок.
- Що не вдалося при написанні літери Ю1
- Яка з написаних літер найкраща (найгірша)?
- На що потрібно звернути увагу при подальшому написанні літери Ю?
5 Письмо другого рядка букви Ю. Письмо другої частини рядка під рахунок: раз, два-і, три-і, і-чотири-і
Фізкультхвилинка
6 Письмо слів, речень з буквою Ю
- Про кого йдеться в цьому вірші?
- Ким діти доводяться одне одному?
- Як звуть братика? Сестричку?
o Письмо слів Юля, Юра в прописах.
1) Складання з одним словом речення. Побудова моделі цього речення.
2) Письмо речень.
3) Творче завдання.
- Роз'єднайте слова, прочитайте речення, запишіть його. (Юра малював картину.)
V. Підсумок уроку
- Яку букву навчилися писати?
- Що ви знаєте про букву Ю?
- Які ще букви можуть позначати на письмі два звуки?