Урок читання в 1 класі.
Тема: Закріплення знань про звук [ж], букви Ж, ж ("же"). Опрацювання народної казки "Лисичка і Журавель". Урок-гра
Мета: закріпити вміння читати склади і слова з буквами Ж, ж ("же"); вдосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати активний і пасивний словник учнів; навчати дітей передавати зміст казки; ознайомити учнів з правилами етикету; розвивати мовлення учнів, читацьку пам'ять, увагу, волю, спостережливість, інтерес до читацької діяльності; виховувати інтерес до усної народної творчості, прищеплювати почуття любові до рідного слова, до природи, чесність, мужність, стійкість, працелюбність, гостинність.
Обладнання: таблиця-блискавка "Жукландія" (на кожного учня), таблиця зі стрілочками "Лисичка і Журавель" (на кожного учня); таблиця для розпитування з буквою ж; ілюстрації до казки "Лисичка і Журавель"; іграшки - Лисиця та Журавель, мікрофон, малюнки (лижі, митник, ожеледь, абажур, ажур, огорожа, йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, гриб рижик, корж, журналіст, жонглер, хатинка, їжачки); діжка (зі складами і звуко-буквеним аналізом слів); плакат "АКЗАК" з прислів'ями; грамзапис пісні "Я лисичка, я сестричка"; смайлики.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогоднішній урок - до казки крок.
Будемо мандрувати, казкові місця відкривати.
- Спершу визначимо, яка країна на нас чекає. Про що вона розповідає? Що ми про неї знаємо, і чого дізнаємось? А допоможе нам у цьому блискавка-таблиця.
- За стрілочками прочитайте назву нашої країни.
- Як ви гадаєте, що це за країна Жукландія? Чому вона так називається? (Міркування учнів. У цій країні панує буква Ж, ж ("же"). А вона схожа на жука, тому саме таку назву отримала ця країна.)
- Тут ми закріпимо знання про звук [ж], букви Ж, ж ("же") і побуваємо в гостях в українській народній казці. А назва цієї казочки сховалася в чарівній табличці.
("Лисичка і Журавель")
- Тепер у кожного з вас є маршрут нашої подорожі по чудовій країні Жукландії. Подивіться, скільки станцій на нас чекає? А для того, щоб усі їх пройти, треба бути ... (Учні кажуть: сумлінними, активними, старанними, кмітливими та ін.)
- Подивіться, дороги цієї країни дуже слизькі та звивисті. Тому подорожувати ми будемо на спеціальних дощечках. Як же вони називаються?
- Так, це справжні лижі. Тож візьмемо їх до рук, вдягнемо на ноги. Й почнемо мандрувати - у край нам невідомий, загадковий. (Учні разом з учителем імітують рухи під швидку музику.)
III. Актуалізація опорних знань учнів
- Ми прибули до місцевої митниці. Щоб потрапити до країни, нам потрібно показати свої знання про букву Ж, ж ("же"). Без цих знань нас не пропустять. Тож будьмо уважними. Працюймо швидко й старанно, щоб наші знання не пройшли марно.
Завдання 1
1 Розвиток фонематичного слуху. (Виділення на слух слів зі звуком [ж])
- Прослухайте вірш І. Січовика та повторіть усі слова зі звуком [ж]. А які слова ви знаєте зі звуком [ж]? (Учитель дає учням уявний мікрофон - "паличку митника" - і учні ланцюжком називають слова зі звуком [ж]. Повторювати слова не можна.)
Я зібрав жуків чимало,
Та вони всі повтікали.
Я - за ними. Ну й дива!
Заповзли вони в слова:
"Жар, кажан, пожежа,
Жито, жаба, вежа,
Баклажан, пружина,
Жало, вуж, крижина..."
Де жуки ці? Розкажіть,
Позбирати їх допоможіть.
Повторюючи слова, учні говорять, де знаходиться звук [ж] - на початку слова, в середині або в кінці.
- Молодці, ви відмінно впоралися з усіма завданнями митниці, а тому можете подорожувати нашою Жукландією. Щасливої дороги! Бережіть себе!
IV. Підготовка до читання уривка казки "Лисичка і Журавель"
Станція 1 (Сторожова Жука)
Перед нами - огорожа,
Та пройти ми її зможемо.
Очі лиш замружимо,
Й тяжкі ворота відкрити здужаємо!
- Сторож жук нас зустрічає.
Радо, щиро нас вітає.
Він нам каже: "До калюжі не ходіть -
Там жабеня прожорливе сидить!
Воно голодне завжди.
А тому - як нападе й букви ваші забере!
З ним ніхто силою змірятися не може.
А з'їло воно аж половину наших слів.
І вже нема наших свіжих райдужних полів,
Де так цвіло багато букв ..жж..жж..жж!"
- Як ви гадаєте, чи не потрібно нам туди ходити?
- Можливо, все напризволяще, жабеняті тому залишити? (Думки учнів.)
- Справді, ми повинні допомогти доброму жуку й цій чудовій країні. Тож неси на крилах нас - до калюжі тої! Ми допоможемо тобі!
Жук. Понесе на крилах вас добрий джміль - друг мій.
(Звучить аудіозапис польоту джмеля. Учні встають, випрямляють руки, спину, роблять один оберт навколо себе і тихо сідають за парти.)
Станція 2 (Урожайна)
Гра "Збери урожай, що з'їло жабеня"
Жабеня. Хто ж до мене на обід?
Учні. Це ми, учні 1-го класу. Ми знаємо, що половину врожаю з буквою "же" ти з'їло. Віддай урожай мешканцям своєї країни! Ти ж можеш само вирощувати слова, ще й ділитися ними можна.
Жабеня. Нехай я зроблю це, але лише за однієї умови. Я вам дам залишки слів, а ви їх самі відгадаєте. Даю вам рівно 3 хвилини на це, бо потім я стану жадібним і з'їм вас самих.
Час пішов: "Жи-жи-жи - спробуй, дожени".
(Йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, ажур, рижик, корж, журналіст, тиждень)
- Діти, давайте розкажемо жабеняті, чому таку їжу не можна йому їсти. До чого це може привести. Чим воно повинно харчуватися? (Міркування учнів.)
Станція 3 (Ключ до казки)
Читання деформованого тексту
- Жабеня нам щиро подякувало за наші поради і тепер дотримуватиметься правильного харчування і не ображатиме мешканців своєї країни.
Жонглер. Привіт усім! Ви так гарно працювали, що не помітили, як підійшли до станції "Ключ до казки". Щоб вам потрапити у казку, треба чарівний "ключик" мати. І я вам у цьому допоможу. До речі, ви знаєте, хто я? Так, ви потрапили в гості до знаменитого чарівника і жонглера - режисера країни Жукландії Жана! Як ви гадаєте, з чим я працюю, чим я жонглюю? Справді, м'ячики, зірки, факели... - це я вмію! Але є одна таємниця - я вмію жонглювати буквами! Ось, подивіться! Спробуйте прочитати. (Перед учнями - деформований текст.)
ЖУРАВЕЛЬ
еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. У гоньо гідов яши і зьдоб. р'яПі у ражувля ірес. Хіств, часнати говило і яши чорні, ри-лаК кінзачуються чормини напір'їми.
Демонстрування ілюстрації із зображенням журавля.
Жонглер. А що ви знаєте про журавлів? Хто знає, як їх іще в народі називають? (Відповіді учнів.)
- Журавель - найвищий птах. Досягає у висоту 120 см (учитель показує дітям довжину журавля рукою). Але його вага лише 6-7 кг. Має довгу шию й ноги. Ніс і той довгий. Ззаду звисає пишний жмут довгого пір'я. Це не хвіст, як часто гадають, а частина махового пір'я крил. А голос дзвінкий - за три кілометри чути. Як курликне під хмарами, так усі підіймають голови вгору. (Звучить клич журавля.)
Жонглер. Ая знаю цікаву загадку про них. Послухайте, чи здогадалися б ви, хто це?
Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі Відлітають... (журавлі).
Учні вчать вірш-загадку, яка слугуватиме "ключем" до казки.
- Так, журавлі відлітають довжелезним кутом, або трикутником. Або ж "ключем", як це часто називають у народі. (Демонстрування ілюстрації журавлиного "ключа".) І люди сумують за журавлями. Бо летять журавлі у вирій не з радістю, а з сумом, журбою. Люди люблять журавлів. Тож і будують криниці з журавлями як символами й оберегами країни України.
Якщо побачиш журавлів уперше навесні, коли вони летять з вирію, то треба називати їх веселиками, а не журавлями; хто назве веселиками, тому буде цілий рік весело, а хто - журавлями, той буде цілий рік журитись.
V. Хвилинка-розминка
Звучить курликання журавлів
Тож станьмо миттю журавлями,
Полетимо далекими краями,
Широкі крила, довгу шию маємо,
У високе небо відлітаємо.
Станція 4 (Лисиччина)
Звуко-буквений аналіз слів
Лисиця. Ой, сполохали ви мене, невже прийшли? Не встигла я прибратися, зі всім розібратися. Повірте, дуже хочу вас млинцями пригостити. А що робити, коли стіл я маю ще ненакритий? Отож, послухайте, шановні друзі, допоможіть мені у цьому. Ось діжка
(Учні встають із-за парт, витягуються, імітують політ, оберти головою, плечима. Кружляють навколо себе.)
вам! (Лисиця дає дітям діжку зі складами.) Отут склади, які в слова потрібно скласти. Наприклад, до складу "бі" додаю склад "жить" - отримую "страву", що "біжить".
бі
+ ( жить біжить
- Та це не все - лише початок "страви". А щоб смачнішою була вона, потрібно ще "приправу" правильну до неї підібрати. Наприклад, слову, що ми щойно склали, підходить ця "приправа": = 0-0 =
- Робіть, а я піду - накрию стіл і суп зварю.
З чарівної "діжки" вчитель дістає склади, які потрібно скласти у слова і знайти відповідну звукову модель. Слово журавель - самостійно розбирають.
Фізкультхвилинка
Лисичка. А ось і я прийшла - свіженьку їжу принесла. Пісеньку співаю - відпочити вас скликаю.
Учні підводяться і співають разом з лисичкою пісеньку, імітуючи відповідні рухи.
Я ЛИСИЧКА, Я СЕСТРИЧКА
Я лисичка, я сестричка, не сиджу без діла,
Я гусяток пасла, полювать ходила. (Двічі)
А тепер мені в неділю треба відпочити,
Свою хатку гарнесенько треба прикрасити. Двічі)
А щоб краща, а щоб краща була моя хатка,
Піти треба у гаєчок, квіточок нарвати. Двічі)
Станція 5 (АКЗАК)
1 Словникова робота
- Ой...йо..йой! Куди це ми зайшли? (Висить плакат, стоїть хатинка.)
Давайте перевернемо табличку. (КАЗКА) Ми завітали в гості до самої казки.
Казка нас вже зустрічає,
Й гостинністю пригощає.
Тож зайдемо у хатинку Лише на одну хвилинку.
І подивимось: що там?
Якась табличка...
А на ній слова!
Учні читають слова з таблички й визначають їх значення.
Подружилися
Вго..у
Призволяйтеся Погордувати Випорожнити Пісним голосом Облизня спіймати
Подружилися - потоваришували, заприятелювали.
Вгощу - пригощу, почастую, нагодую.
Призволяйтеся - їжте, пригощайтеся.
Погордувати - поставитися до кого-небудь зневажливо, зверхньо, презирливо.
Випорожнити - робити порожнім.
Пісним голосом - нудним, нецікавим голосом.
Облизня спіймати - лишитися без того, на що розраховував; зазнати невдачі.
- Тепер Лисичка й Журавель готові нас зустріти. Вони свою історію нам хочуть розказати.
- А ось вони. (Аналіз малюнка.)
Лисичка. Я ж казала, що приготувала цікаву казочку для вас. Отож зберіться, рівно сядьте, уважно казочку послухайте про нас - Лисичку й Журавля. І ви дізнаєтесь, чому Лисичка не дружить з Журавлем.
Учитель розігрує казку за допомогою моделей іграшок журавля і лисички.
2 Читання казки (уривка) "Лисичка і Журавель" (за Букварем)
1) Читання вчителем.
- Чому Лисичка запросила Журавля в гості?
2) Читання учнями (напівголосно, самостійно).
Після напівголосного перечитування уривка вчитель з'ясовує, чи добре школярі запам'ятали зміст.
- З яким проханням звернулася Лисичка до Журавля? Що вона приготувала на обід? Хто знає, що було далі?
3) Читання казки повністю (за книгою).
Відповіді учнів на запитання.
- На що сподівалися Лисичка та Журавель, коли йшли у гості?
- Як Лисичка пригощала Журавля? Чи гостинною вона була? Чи смачна страва була? Чому Журавель її не скуштував?
- Як Журавель пригощав Лисичку? Чому він так вчинив? Чим закінчилася їхня дружба?
- Як ви вважаєте, чи були вони справжніми друзями? Чому?
- Чого вчить ця казка? (Потрібно ставитись до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе.)
- Чи правильно вчинили Лисичка та Журавель? До чого це призвело? (До сварки назавжди.) Які правила забули герої цієї казки? (Правила гостинності.)
- Як ви зустрічаєте своїх друзів? Якими правилами керуєтесь?
Станція 6 (Народ скаже, як зав'яже)
Робота з прислів'ями (на дошці)
- Ми так добре працювали, що й не помітили, як дійшли до станції: "Народ скаже, як зав'яже".
o "Не той друг, що медом маже, а той, хто правду скаже"
o "Народ скаже, як зав'яже"
o "Яке частування, таке й дякування"
Бесіда
- Здавна наш народ цінує дружбу і засуджує ворожнечу між людьми. Про дружбу складено багато пісень, віршів, прислів'їв. Подивіться, які прислів'я нам зустрілися на цій станції. (Учні читають написи на дошці)
- Як ви їх розумієте? Які ще прислів'я про дружбу ви знаєте? (Друзі пізнаються в біді. Людина без друзів - що дерево без коріння. Дружба - як дзеркало: розіб'єш, не складеш. З добрими дружись, а лихих стережись.)
- Яке прислів'я може бути заголовком до казки? Чому?
Станція 7 (Друкування)
- Щойно ми зайшли до станції "Друкування". Вона маленька, але на вдачу велика. Той, хто її пройде, закарбує у своїй пам'яті дорогоцінне прислів'я про справжню дружбу. (Учні друкують прислів'я на дошці та у зошитах "Яке частування, таке й дякування")
Станція 8 (Інженерна)
● Фізкультхвилинка
Станція 9 "Я" Підбиття підсумків уроку