Година спілкування "Чорнобиль... Трагедія... Пам'ять..."

02.02.2016 10:28

Тема« Чорнобиль… Трагедія… Пам’ять… »

Мета: розширити знання учнів про Чорнобильську трагедію; наголосити про потенційну небезпеку радіації, розповісти про ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС; вчити застосовувати в повсякденному житті елементарні радіаційно - гігієнічні навички, розвивати в учнів уміння давати свою оцінку вчинкам, подіям, визначати основний зміст отриманої інформації; виховувати любов до рідного краю, природи, людяність, доброту.

Обладнання: тема, свічка, ілюстрації, епіграф.

Вид заняття: виховна година-спогад.

Хід роботи:

І Вступна частина

 1. Привітання.
 2. Повідомлення теми і мети.
 3. Шановні діти! На жаль, не всі річниці в наших календарях відмічені червоним святковим кольором. А річниця, про яку йтиме мова сьогодні, взагалі не позначена в жодному, календарі. Але лише тому, що віддає від неї скорботою і болем у серці кожного свідомого українця, росіянина, білоруса.
 4. Сьогодні день вшанування учасників ліквідації наслідків аваріїна Чорнобильській АЕС. Всі ви народились вже після цієї трагедії, але неодноразово чули такі визначення як «чорнобилець», «ліквідатор»,  «евакуйований» або ж «виселенець». Тож, сьогодні мова йтиме про Чорнобильську аварію. А епіграфом нашого заняття буде вірш, який ви бачите на дошці. Хто хоче зачитати?

«Чи знаєш ти, світе,

Як гірко ридає полин,

Як тяжко, як тужно

Моєму народу болить!...»

 • Як ви розумієте цей уривок вірша?
 • Молодці. Тож, починаємо наше заняття. 

ІІ Основна частина

 1. Сторінка «Все почалось…»
 2. Діти, а яка пора року зараз на дворі?
 3. Так, вірно, а як змінюється природа з приходом зими? Які зміни ви помітили? Якими стають дерева, кущі?
 4. Діти, а хто мені скаже, який зараз місяць?
 5. Так ось як ми і говорили 29 років назад  було собі в Україні місто Чорнобиль. Затишне, красиве. Та біля нього побудували атомну станцію. І ось планове виключення реактору, що тривало 20 секунд. Через декілька секунд, в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто 520 видів небезпечних речовин. Сталася аварія на атомній станції. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. На них не можна сіяти, пасти худобу. На заражених землях нікому тепер не можна жити. Ті землі треба лікувати. Чорнобиль — тепер велика рана України.
 6. Чорнобиль походить від назви гіркого полину чорно-билки. Спочатку так іменувалося давнє поселення, потім — місто, а згодом — і атомна електростанція.

В порожніх селах вітер квилить,

Тополі гне і берези квилить,

Стоять на сонці полини,

Ростуть в городах бур’яни.

З річок веселки воду п’ють

І страшно яблуні цвітуть.

 1.  Сторінка «Радіація»
 2. Діти, а чи знаєте ви, що таке радіація?
 3. Радіація – це невидиме випромінювання. Простіше кажучи, це дуже маленькі частинки, які летять від джерела випромінювання, пробиваючи все на своєму шляху. Проходячи через живий організм, радіація руйнує тканини, начебто весь організм наскрізь пролетіла дуже дрібна куля.
 4. Наступного дня після аварії на ЧАЕС, в м. Прип’ять радіаційний фон піднявся дуже високо. Якби евакуація була на 1 день пізніше, то всі жителі міста могли отримати смертельну дозу радіації. Всі люди, які знаходилися поблизу радіоактивних уламків більше 15 хв., які утворилися внаслідок вибуху, отримували смертельну дозу радіації, і загинули в той же день.
 5. Діти, як ви зрозуміли що таке радіація?
 6. Сторінка «Правила поводження у забрудненому середовищі.»
 7. Так ось радіація – це небезпечні частинки, і якщо вже сталася така катастрофа, кращій вихід не заходити на ті території. Але зараз проводяться екскурсії і тому потрібно знати правила поводження у забрудненому середовищі. Давайте їх зачитаємо:
 8.  Найперше і найголовніше правило - дотримання чистоти тіла, одягу, приміщення, їжі.
 9. Неприпустимо їсти немиті овочі та фрукти. Адже вони дозрівають біля дороги, де пил може вміщувати радіоактивні частинки.
 10. Не можна брати до рота зірвану травинку, билинку, смоктати бурульку.
 11. Всю обробку їжі треба робити ретельніше: гарно мити у проточній воді, зливати, виварювати та ін.
 12. Необхідне вологе прибирання, ретельне витирання пилу з меблів підвіконня, зміна взуття.
 13. Особиста гігієна: ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після вулиці, ополощу вати рот і горло перед їжею, часто мити голову, приймати душ, дбати про чистоту одягу.
 14. Сторінка «Зелена аптека».
 15. Але якщо так сталося що ви отримали радіацію, то вам на допомогу прийде природа. Існують рослини, які допомагають виводити радіацію з організму людей.
 16. Аптекар Гарбуз. У нього багато цукрози, клітковини. Є кальцій, залізо, мідь, фосфор, що так необхідні для розвинення дитячого організму. Багатий він і вітамінами. Вітамін С зміцнює імунну систему. Вітамін РР виводить з організму радіацію. А вітаміни групи В врівноважують нерви. Наші вчені дійшли висновку – найцінніша найцілющіша дієта для дітей, які живуть на забрудненій Чорнобильською катастрофою території, гарбузова.
 17. А вживання відвару з дубової кори лікує зоб - цю підступну хворобу, яку зараз провокує Чорнобиль. Варто внести в меню і жолудеві коржики - їх печуть на половину з вівсяним борошном.
 18. Тож тепер ви знаєте які продукти потрібно вживати для захисту від радіації
 1. Сторінка «Герої Чорнобиля»
 2. Знайшлись люди, які поклали своє життя для забезпечення для нас світлого майбутнього. Зараз їх називають «ліквідатори», «чорнобильцями», «Героями України».
 3. «Хто вони?» - запитаєте ви. 28 бійців - пожежників в першу годину після аварії на ЧАЕС, 26 квітня 1986 року. Ці хлопці готувалися до сутички з вогнем, але ніколи не думали, що для деяких з них вона буде останньою.
 4. Особливо відзначилися тоді: майстер спорту СРСР, старший сержант - Василь Іванович Ігнатенко; кандидат у майстри спорту, лейтенант внутрішньої служби - Віктор Миколайович Кібенок; майор внутрішньої служби, начальник варти другої воєнізованої пожежної частини управління внутрішніх справ з охорони ЧАЕС - Володимир Павлович Правик, та ін. ціною свого життя герої відвели біду, врятували тисячі людських життів. Під час гасіння пожежі на ЧАЕС, В.П.Правик отримав високу дозу опромінення і загинув. Указом Верховної Ради , йому посмертно присвоєно звання «Героя Радянського Союзу».
 5. Ліквідатоорами аварії на Чорнобильській АЕС було і багато свірневчан. Серед них: Лихолат М. (1986 р.), Островський О., Мисюкевич В., Бойко М. (1987 р.), Короп О., Кравець В.(1988 р.,).
 6. Хвилина мовчання.
 7. Давайте вшануємо пам'ять тих людей, які ціною свого життя і здоров’я виконали свій обов’язок, і захистили людство від згубного впливу, хвилиною мовчання.

 

 1. Сторінка « Пам’ять про Чорнобиль»
 2. Герої Чорнобиля відомі всьому світу. Їхніми іменами названі вулиці, про них написані книжки.
 3. Слухання вірша В. Бутріма «Чорнобиль-трава».

ІІІ Заключна частина

 1.  Підсумкова бесіда.
 2.  Ось наше заняття підходить до кінця. Тож запам’ятайте, що 14 грудня відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
 3. Що таке радіація?
 4. Які правила поводження у забрудненому середовищі ви запам’ятали?
 5. Як в нашому районі вшановуються пам'ять героям-ліквідаторам?
 6. Прощання.
 7. Молодці, але ніколи не забувайте тих людей, які пожертвували своїм житіям заради нашого блага... Шануйте їхню пам'ять!
 8. Дякую за увагу. До побачення!

Свірнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Свірнівської сільської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

Виховна година-спомин:

«Чорнобиль… Трагедія… Пам’ять…»

 

Підготувала класний керівник 4 класу :

Островська Т.М.

 

 

2015 рік